Přístrojová a laboratorní vyšetření v ordinaci

EKG (elektrokardiogram) 

EKG vyšetření je jednoduchá nebolestivá metoda, která pomáhá v diagnostice některých srdečních chorob. Kromě akutního posouzení infarktových změn nám při preventivním vyšetření pomáhá zachytit rizikové jedince, u kterých je vhodné indikovat další vyšetření nebo léčbu.

Vyšetření indikuje lékař. Provádí jej přímo v ordinaci zdravotní sestra. Pacient nemusí být na toto vyšetření nijak připraven. Při vyšetření se svlékne do půl těla, sundá hodinky a zpřístupní kotníky k umístění elektrod. Sestra poté zvlhčí kůži, na kterou mu umístí přísavné elektrody;  šest na hrudník a po jedné na horní a dolní končetiny. Poté je pacient vyzván, aby klidně dýchal. V ordinaci užíváme počítačové EKG s automatickým záznamem. Celé vyšetření trvá několik minut. 

CRP vyšetření 

Vyšetření CRP umožňuje jednoduché stanovení jednoho ze zánětlivých parametrů (C-reakční protein). Vyšetření provádíme z kapky krve z prstu přímo u nás v ordinaci, včetně vyhodnocení. Celé vyšetření trvá asi 5 minut. 

Toto vyšetření indikuje lékař. Test pomůže rozlišit, zda se jedná o virózu nebo bakteriální zánět, který je pak vhodné léčit antibiotiky. Zbytečné nasazování antibiotik přináší řadu nepříjemných komplikací (průjmy a jiné potíže s trávením, alergické projevy, zvyšování odolnosti bakterií k antibiotikům aj…)

INR vyšetření (Quick test)

Používá se k monitoraci srážlivosti při léčbě warfarinem. Vyšetření provádíme z kapky krve z prstu přímo u nás v ordinaci, včetně vyhodnocení. Celé vyšetření trvá asi 5 minut. 

Odpadá tím nutnost provádět vyšetření ze žilní krve, jejíž odběr je pro pacienty bolestivější a náročnější.