Očkování

Uvádíme zde očkování, které jsou v běžné kompetenci praktického lékaře, jejichž aplikace je povinná nebo doporučená. 

Očkování proti tetanu- vakcína Adacel

Přeočkování proti tetanu u dospělých pacientů se provádí vždy po 10-15 letech (do 60 let věku po 15-ti letech, nad 60 let po 10-ti letech, ve starším věku je nižší tvorba protilátek).

U neočkovaných jedinců je nutné očkovat 3 dávkami v intervalu 0, 1 a 6 měsíců.

Vakcína je dostupná v ordinaci a je plně hrazena ze zdravotního pojištění.

Očkování proti chřipce- vakcína Influvac Tetra

Chřipka je akutní virové onemocnění, které probíhá v každoročních epidemiích během měsíců leden až březen. Probíhá zpravidla hůře než běžná viróza. Projevuje se zpravidla několik dní trvajícími horečkami, bolestmi hlavy a svalů, únavou, spíše lehčími respiračními příznaky (rýma, suchý kašel) aj. Nezřídka trvají některé příznaky onemocnění (hlavně únava a nevýkonnost) i několik týdnů po onemocnění. Nejobávanější komplikací chřipky je zápal plic, který nemocného může ohrozit i na životě. Tímto jsou nejvíce ohroženi senioři a lidé s chronickým onemocněním.

Vakcínu je nutné aplikovat každoročně podle typu očekávaného původce.

Očkuje se od konce září do začátku ledna.

Pojišťovna hradí očkování u všech občanů nad 65 let a dále i u lidí mladších léčících se s některým z těchto onemocnění: 

  • onemocnění průdušek a plic 
  • srdeční onemocnění 
  • chronické onemocnění ledvin 
  • cukrovka 
  • defekty imunity včetně HIV, léčby cytostatiky při nádorovém onemocnění, i u pacientů při léčbě zářením nebo kortikoterapii 

Ostatní si očkování proti chřipce mohou zaplatit sami. Aktuální cena vakcíny včetně aplikace je 600Kč.

Vakcína je každý rok v uvedeném období k dispozici přímo v ordinaci.

Očkování proti pneumokokům – vakcína Prevenar 13

Pneumokok je nejčastějším původcem zápalu plic. Vakcína je proto určena seniorům jako ochrana před touto relativně častou nemocí, která má ve vyšším věku vážnější průběh.

Z veřejného zdravotního pojištění je hrazena všem osobám nad 65 let věku. Podává se v jedné dávce. Přeočkování se neprovádí. 

Pokud byl někdo dříve na úhradu pojišťovny očkován vakcínou Pneumo 23 (která již není k dispozici), je třeba dodržet pětiletý interval, aby byla vakcína Prevenar 13 opět uhrazena.

Očkování proti klíšťové meningoencefalitidě – vakcína FSME

Klíšťová meningoencefalitida je virové onemocnění přenášené klíšťaty. Většinou probíhá jako několik dní trvající horečnaté onemocnění s bolestmi hlavy, které zmizí bez následků. 

Zejména senioři jsou však ohroženi těžším průběhem s encefalitidou a následnými neurologickými komplikacemi,které mohou zanechávat trvalé následky.

Očkování je dobrovolné. Doporučuje se seniorům, kteří tráví jarní a letní měsíce v přírodě. Při zvažování očkování lze pomocně využít i mapu výskytu klíšťové encefalitidy dle regionů. 

Po úvodní dávce se podává 2. dávka za 1–3 měsíce, třetí dávka se aplikuje za 9-12 měsíců.

Po 14 dnech od 2. dávky má většina lidí ochranný titr protilátek. 

Po úvodních 3 dávkách je potřeba podat posilující dávku za 3 roky, poté každých 5 let, u seniorů nad 65 let nadále každé 3 roky.

Očkovat se může celý rok, ale nejvhodnější období je podzim, zima.

Vakcína je k dispozici přímo v ordinaci.

Od 1.1.2022 hradí zdravotní pojišťovny očkování proti klíšťové encefalitidě v plné výši všem pacientům ve věkové skupině 50+.

Pro ostatní je cena jedné vakcíny 1000 Kč včetně aplikace.

Další očkování

Další očkování řešíme individuálně na žádost pacienta, nejčastěji se jedná o očkování před cestováním do exotických krajů.  Lze se také přímo obrátit na očkovací centrum nebo centrum cestovní medicíny, kde vám před cestou doporučí vhodný očkovací kalendář.

Více informací o dalších očkováních za úhradu zájemce je např. na stránkách www.vakciny.net